You are here:  Home » Winners

Winners

2016 Winners

Collaborative Working (Sponsored by British Gas)

  • Robert Woodhead with A1 Housing, Woodhead Living & Bassetlaw District Council (WINNER)
  • Grafton Supply Chain Solutions with Derby Homes
  • Matthews & Tannert with Newark and Sherwood Homes
  • Nottingham City Homes – Townsend Court
  • United Living with Broxtowe Borough Council

Contractor of the Year (Sponsored by Henry Boot Construction)

  • Keepmoat (WINNER)
  • Grafton Supply Chain Solutions

Corporate Responsibility (Sponsored by Direct Energy Solutions)

  • Robert Woodhead (WINNER)
  • Best Build
  • Broxtowe Borough Council
  • Derby Homes
  • Lift & Engineering Services

Team of the Year (Sponsored by Keepmoat)

  • Nottingham City Homes – Brathey Apprentice Challenge Team (WINNER)
  • Broxtowe Borough Council
  • Nottingham City Homes – NCH Relocation Support Team
  • NCHA – Direct Maintenance Services Team
  • Willmott Dixon – Metropolitan Mobilisation

Innovation (Sponsored by G Morley Ltd)

  • Robert Woodhead (WINNER)
  •  Aico
  • United Living
  • Vaillant UK Ltd

Health & Safety (Sponsored by Wates Living Space)

  • Lift & Engineering Services (WINNER)
  • Henry Boot
  • Derby Homes

Project of the Year (Sponsored by T&S Heating)

  • Robert Woodhead – Rethinking Housing Delivery (WINNER)
  • Henry Boot – Plot 1 North, Markham Vale
  • Nottingham City Homes – Sneinton Tower Blocks
  • Sustainable Building Services – Energy Efficiency Works for Chesterfield BC
  • Wates Living Space – Nottingham Greener HousiNG2, Bentinck, Manvers and Kingston Courts

Sustainability & Renewable Technologies (Sponsored by GEM Solutions)

  • T&S Heating Ltd with EMH Homes & Husky Heat Pumps (WINNER)
  • Wates Living Space with Nottingham City Council, Arcus Consulting and Nottingham City Homes

Tenant of the Year (Sponsored by Nationwide WIndows)

  • Broxtowe Borough Council – Richard McRae (WINNER)
  • Ashfield Homes – Pat Simms

Training (Sponsored by Matthews & Tannert)

  • Willmott Dixon (WINNER)
  • Best Build
  • Derby Homes
  • Keepmoat
  • Nottingham City Homes – Women in Construction

Apprentice of the Year (Ages 16-24) (Sponsored by J Wright Roofing)

  • Michaela Spencer – Nottingham City Homes (WINNER)
  • Aaron Evans = Total Reclaims Demolition Ltd
  • Adam Hinchley – Nottingham City Homes
  • Amy Breffitt – Keepmoat
  • Rashaun Farquhar – Derby Homes

Apprentice of the Year (Ages 25+) (Sponsored by SOAR Build)

  • Adrian Walker – Nottingham City Homes (WINNER)
  • Melvyn Kitsull – Rykneld Homes
  • Michael Griffiths – Nottingham City Homes
  • Ria Kelley – Nottingham City Homes

 

BCEM Awards 2015

At BCEMA 2015, we raised £10,000 for our 2015 charity, Steps Conductive Education Centre. Nationwide Windows and Doors and Robert Woodhead Ltd also volunteered to replace all of the 50 windows at the Steps centre.

FINALISTS AND WINNERS AT BCEMA 2015

1 Achiever of the year (sponsored by Gedling Homes)

  • Derby Homes – Mark Jessop (WINNER)
  • Best Build
  • Sure Group

2 Collaborative Working (sponsored by British Gas)

  • Robert Woodhead (WINNER)
  • Matthews and Tannert
  • Henry Boot
  • Best Build
  • Gedling Homes

3 Contractor of the year (sponsored by Yesss Electrical)

  • Henry Boot (WINNER)
  • Sure Group

4 Corporate responsibility (sponsored by Henry Boot Construction)

  • Willmott Dixon (WINNER)
  • Wates Living Space
  • Best Build
  • Lift Engineering Services

5 Equality and Diversity (sponsored by Nottingham City Homes)

  • Matthews and Tannert (WINNER)
  • Keepmoat
  • Square Orange

6 Innovation (sponsored by Soarbuild)

  • Aico (WINNER)
  • Nottingham City Homes
  • Lift Engineering Services
  • Arcus

7 Health and Safety (sponsored by Keepmoat)

  • Gedling Homes (WINNER)
  • Henry Boot
  • Ashfield Homes
  • Derby Homes
  • Nottingham City Homes
  • Wastecycle

8 Sustainable & Renewable Technologies (sponsored by GEM Solutions UK Ltd)

  • Nottingham City Homes (WINNER)
  • Ashfield Homes
  • Gedling Homes
  • Keepmoat

9 Tenant of the year (sponsored by Nationwide Windows & Doors)

  • Derby Homes – Mick Vernon (WINNER)
  • Nottingham City Homes

10 Training (sponsored by Lift & Engineering Services)

  • Best Build (WINNER)
  • Avonside
  • Nottingham City Homes
  • J Wright Roofing
  • Derby Homes (Away Day)
  • Robert Woodhead

11 Project of the year (sponsored by Trowers & Hamlins)

  • Nottingham City Homes (WINNER)
  • John Thompson Partners
  • Sure Group
  • Ashfield Homes
  • Derby Homes
  • Gedling Homes

12 Apprentice of the year (sponsored by J Wright Roofing Ltd)

  • Willmott Dixon – Jordan Philips of Galatia (WINNER)
  • Nottingham City Homes- Scott Handley
  • Ashfield Homes – Ben Armes
  • Wates Living Space – Tracey Riley
  • Best Build – Chris Stark
  • Gedling Homes – Sharna Reddish

The Official Brochure for BCEMA15 was sponsored by Johnstone’s Trade – Paint to be proud of

The candelabras at BCEMA15 were sponsored by J Tomlinson – Integrated Building Solutions